Adım adım Youtube’da izlenmeyi arttırma yolları

İstersen Paylaşabilirsin
Günümüzün televizyonu durumunda olan Youtube’da izlenmeyi arttırmanın yollarını sizler için derledik.

“Beni Takip Et” hatırlatması

Bir çoğumuz video seyrederken videonun sağından solundan çıkan hatırlatma notları gibi açıklamaları görmüşüzdür. Bir çoğunu reklam zannedip kapatıyoruz belki ama bu açıklamalar izlenme sayısını arttıracak önemli araçlardan biridir. Playlist ve diğer videolarınızla bağlantı kurulmasını sağlayacak bu açıklamalar ile izleyenlerin sizi takip etmesi ve kanalınıza üye olması sağlanabilir. Videolarınızı Youtube’a yükledikten sonra videonuzuna “Beni Takip Et” ve/veya “Üye Ol” gibi hatırlatmalar koymanız izlenme sayısını arttıracaktır.

Playlist oluşturma

Bir çok Youtube kullanıcısı playlist oluşturmanın video izlenmesine nasıl bir etki sağlayacağını henüz bilmiyor. Playlist, videolarınızı birbiri ardına gösteren bir listedir. Playlist oluşturmanız durumunda videolarınız arama motorunda da ayrı ayrı gözükecektir. Listenizde bulunan video ile ilgili arama yapan biri o videoyu seyrettikten sonra sizin diğer videolarınızı da seyretme imkanına sahip olacaktır.

Üyelik isteği

Üyelik, video izlenme sayısını arttıracak belki de en etkili yöntemlerden biridir. Kanalınıza üye olanlar Youtube’a eklediğiniz bütün videoları görebilecek ve bu videolar üyelerinizin Youtube ana sayfasında gözükecektir. Ne kadar çok üyeye sahip olabilirseniz izlenme sayınız da otomatik olarak o derece artacaktır. Peki insanların üye olmasını nasıl sağlayacaksınız? İsteyerek, talep ederek. Videolarınızın etrafına koyacağınız hatırlatmalarla insanların size üye olmasını isteyebilirsiniz.

Bülten

Videolarınızı yüklüyorsunuz ve yavaş yavaş üye sayınızda bir artış gözlemleniyor. Peki üyelerinizle nasıl iletişim kuracaksınız? Youtube bundan bir sene önce “Bülten” hizmetini devreye soktu. Hazırlayacağınız bültenleri sayfanıza koymak suretiyle sizi takip edenlerle iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın, iletişim özellikle de kaliteli iletişim sosyal medyanın merkezinde yer alır.

Videoyla cevap vermek

İzleyici arttırmanın etkili yollarından bir diğeri de videolara videonuzla cevap vermektir. Bunu link paylaşmak gibi düşünebilirsiniz. Youtube’da var olan bir videonun altına kendi videonuzu referans göstererek cevap verebilir buradan gelen kullanıcıların size üye olmasını bekleyebilirsiniz.

İçeriklerinizin güncel olması

Youtube kullanıcıları özellikle gündemde olan konular ile ilgili video arayışı içerisinde olurlar. Youtube’un artık arama motoru gibi kullanıldığını düşünürseniz ne demek istedigimi daha iyi anlarsınız. Gündemde var olan video ve konular ile ilgili video hazırlayıp paylaşmak da izleyici sayısını arttıracak önemli hamlelerden biridir. Gündemde var olan bir konuyu eleştirmek ve/veya ti’ye almak gibi akla gelen fikirlerden yola çıkarak yeni videolar hazırlayabilirsiniz.

 

İstersen Paylaşabilirsin

Sosyal Gazeteci

Sosyal Medya Gazeteciliğinde Türkiye'nin İlk ve Tek Girşimi

Related Post

0
0

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.