Connect with us

Dünya

ABD ekonomisinde Kovid-19 karamsarlığı

Tarih:

//

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesiriyle bu sene ikinci çeyreğinde yüzde 32,9’luk rekor bir küçülme kaydederken, uzmanlar ülke ekonomisinin geleceğine yönelik kötümser bir tablo çizerken kısa vadede iyi günlerin beklemediğini belirtiyor.

Kovid-19 salgınının merkezi olmaya devam eden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de, ülke ekonomisi de salgın sebebiyle zor günler yaşıyor. Son olarak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Ticaret Bakanlığı’nın izah ettiği verilere göre, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılası 2020’nin ikinci çeyreğinde geçen sene aynı dönemine göre yüzde 32,9 azaldı ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisi rekor düzeyde küçülme kaydetti.

Ülkede son iki haftadır işsizlik aylığı talebinde bulunanların sayısı da artış gösterirken, tüketici güveni ise ekonomik normalleşmenin başlamasıyla mayıs ve haziran aylarında kaydettiği yükselişin hemen peşinden temmuzda yine düşüşe geçti.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

SpaceX’in uzaya gönderdiği NASA astronotları Dünya’ya geri döndü

Tarih:

//

SpaceX şirketi tarafından geçtiğimiz aylarda Beynelmilel Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilen Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Dünya’ya döndü.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li SpaceX şirketinin 30 Mayıs tarihinde fırlattığı Falcon 9 roketi ile Beynelmilel Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdiği Dragon uzay aracı ve Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü. Astronotlar, 19 saatlik yolcuğun hemen peşinden Florida’nın doğu kıyısında ummana iniş yaptı. Astronotlar, suya yapılan inişin ardından kurtarma tekneleri ile sudan çıkarıldı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, bu başarılı inişin hemen peşinden yıllar sonra yörüngeye astronot gönderip güvenle geri getirme yeteneğine sahip olmuş oldu.

Okumaya devam et.

Dünya

Almanya Libya açıklarına asker gönderiyor

Tarih:

//

Libya’da yürütülen ve Türkiye’nin yasal hükümete verdiği destekten memnun olmayan başta Fransa olmak üzere destekler, Türkiye’yi her beynelmilel platformda yakıntı ediyordu.

Almanya, Libya’da çatışan taraflara yasaya aykırı yollarla silah tedarik edilmesini önlemek üzere alınan Birleşmiş Milletler kararını denetlemek üzere Akdeniz’e asker gönderme kararı aldı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER HESABINA ASKER GÖNDERECEK

Bölgeye gönderilecek Alman askerleri, Avrupa Birliği’nin (AB) İltihabı görevi dahilinde silah ambargosunun uygulanıp uygulanmadığını kontrol edecek.

Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre Almanya, bu bağlamda “Hamburg” isimli fırkateynini, İltihabı görevi dahilinde görev yapmak üzere gelecek hafta 250 askerle beraber yola çıkaracak. Fırkateynin ağusutos ayı ortasında, Libya açıklarında göreve hazır olacağı belirtildi.

Okumaya devam et.

Dünya

İtalya Başbakanı Conte: Olağanüstü hali uzatma kaçınılmaz bir seçim

Tarih:

//

Başbakan Conte, meclisin üst kanadı Senato’da yaptığı konuşmada, hükümetin Covid-19 salgınına yönelik uygulamalarını ve eylem tasarınını anlattı.

Ülke genelinde olağandışı hal duyuru faktörün sivil savunma yasalarında öngörüldüğünü hatırladan Başbakan Conte, “OHAL’in uzatılması kararını, meclis ile paylaşmak gerekiyor. Rastgele bir kabine kararı daha almadık ancak kabinede fevkalade halin ekim ayıyla sınırlandıracak şekilde uzatılması istikametinde bir eğilim ortaya çıktı.” diye konuştu.

Conte, “Virüs dolaşmaya devam ediyor, olağanüstü hali uzatma kaçınılmaz bir seçim.” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et.

Son Dakika